Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Současnost obce - turistika

Současnost obce - turistika

Obec Kostelní Radouň leží v severní části jindřichohradeckého okresu v nadmořské výšce 520 m. Listina z roku 1296, která přináší první doklad o naší vesnici ji latinsky nazývá Raduna magna. Celková výměra je 591,4 ha. Obcí protéká Račí potok v délce cca 3 km, ze 17 rybníků je největší Černoleský o výměře 11,5 ha. Dominantou obce je kostel, který je zasvěcen Svatému Vítu. Významnou chráněnou památkou je kamenná socha svatého Jana Nepomuckého, která byla postavena v roce 1771.

Další památkou je socha ženy umístěné v chrámové lodi kostela. Rodákem obce je J. R. Hradecký, významný regionální spisovatel. Narodil se zde otec hudebního skladatele Vítězslava Nováka, jehož erbovní deska je umístěna na stavení čp. 44.

Obec v současné době má 157 obytných stavení, z toho 40 rekreačních a 304 trvale bydlících obyvatel. V obci aktivně působí zájmové organizace: TJ Velká Radouň, SDH K. Radouň, myslivecké sdružení, Spolek Radouň - Rüeggisberg a obecní knihovna. Pro sportovní využívání občanů bylo vybudováno víceúčelové sportovní hřiště a dětské hřiště. Na Návesním rybníku je možnost sportovního rybolovu. V obcí je obchod a pohostinství se sálem pro konání společenských akcí nabízející studenou kuchyni.

Obcí vede turistická stezka na Čertův kámen - nejvyšší místo v okolí a na zámek Červenou Lhotu. Tradiční pouť se koná první neděli po sv. Vítu tj. po patnáctém červnu.

Obcí prochází zelená trasa č. 3353 Klubu českých turistů směřující z Lovětína (žst.) přes Syrovec (les) do Kostelní Radouně. Trasa v celkové délce 20 km dále pokračuje přes Čertův kámen (rozc.), který je nejvyšším místem v okolí, Lodhéřov, Mostečný, Jižná (bus) do Červené Lhoty.

Obcí vede cyklostezka s názvem Přes památky do pohádky v délce 48 km.