Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Kontakty > Výstraha ČHMÚ (počasí)

Výstraha ČHMÚ (počasí)

Aktuální informace o počasí naleznete na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu

http://portal.chmi.cz/ a vyhlášené výstrahy na odkazu 

 http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html.

 

Vysvětlení úrovní nebezpečí a jejich popis naleznete dole na této stránce nebo na 

http://portal.chmi.cz/informace-pro-vas/prezentace-a-vyuka/SIVS.

 

 

VÝSTRAHA ČHMÚ
SYSTÉM INTEGROVANÉ VÝSTRAŽNÉ SLUŽBY

 

Zpráva č. 000220
Odesláno: 27.6.2022 11:19:29
Zpráva aktualizuje předchozí zprávu č. 000219 vydanou 26.06.2022 v 10:59:39 hodin
Územní platnost: ORP Jindřichův Hradec


Meteorologická situace: Nad střední Evropou se bude vlnit studená fronta. Před ní k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihu.

Silné bouřky

Nízký st. nebezpečí

27.6. 16:00

 - 

27.6. 20:00

Popis: Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 30 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami. Na menších tocích může ojediněle dojít k překročení 1. SPA.

Doporučení: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

 

Velmi silné bouřky

Vysoký st. nebezpečí

27.6. 20:00

 - 

28.6. 06:00

Popis: Očekává se výskyt velmi silných bouřek zejména s nárazy větru kolem 90 km/h, většími kroupami a krátkodobými úhrny kolem 50 mm. Na menších tocích může ojediněle dojít k překročení 1. SPA.

Doporučení: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

 

V rámci SIVS rozlišujeme dle kombinace očekávané intenzity jevu a pravděpodobnosti jeho výskytu 3 úrovně nebezpečí rozlišené na výstražné mapě barevně:

  • NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ (ŽLUTÁ)
  • VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ (ORANŽOVÁ)
  • EXTRÉMNÍ STUPEŇ NEBEZPEČÍ (ČERVENÁ)

 Výstražná matice intenzity a pravděpodobnosti jevů pro vyhodnocení úrovně nebezpečí:

Stupeň nebezpečí.png